بازدید مدیرکل مرکز مشاغل خانگی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از روستای مافی کندی سلماس

بازدید مدیرکل مرکز مشاغل خانگی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از روستای مافی کندی  سلماس
مدیرکل مرکز مشاغل خانگی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی به همراه مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی از روستای مافی کندی سلماس بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل  خانم دکتر امامدادی مدیر کل دفتر مشاغل خانگی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با  اشاره به فعالیت کلیه اهالی روستا واعضای خانواده در قسمتی از منازل خود به حرفه مجسمه سازی، تصریح کرد:خیلی از کشور های پیشرفته دنیا به مشاغل خرد و کوچک (مشاغل خانگی )توجه خاصی می شود و در کشور ماهم  برنامه مشاغل خانگی نیاز به بازنگری دارد و ما می خواهیم ببینیم که کجا درست عمل کرده تا با جدیت آن راه را ادامه دهیم و اگر کمبود و نقصی در این مسیر نیز وجود داشته است آن را اصلاح نموده و مورد بازنگری قرار دهیم.

 
ایشان افزودند: با تاکیدات مقام معظم رهبری طی سالیان اخیر در حوزه اقتصاد و اشتغال نشان می دهد که ما باید با یک نگاه جدید در این راه حرکت کنیم و این یک وظیفه شرعی و دینی برای همه ما است.

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی  در  این بازدید گفت:  صنایع دستی روستای مافی کندی ، یکی ازالگوهای موفق یک روستا,یک شغل بوده و از  ظرفیت های مهم اشتغالزایی استان است و ایجاد مجتمع کارگاهی برای فعالیت هنرمندان مجسمه ساز این روستا  به منظور ایمن سازی  و استاندارد سازی محیط کار  و همچنین انسجام بخشی به تولیدات یک ضرورت است.

دکتر نقی زاده در این بازدید در دیدار با هیات پشتیبانی مجسمه سازان  و اهالی هنرمند روستای مافی کندی گفت: روستای مافی کندی پتانسل بسیار خوبی در تولید مجسمه های پلی استر دارد که باید از این ظرفیت برای توسعه صادرات صنایع دستی استان بهره برد.

در این بازدید ارشادی مسئول اعضای پشتیبان مجسمه سازان مافی کندی شهرستان سلماس با اعلام اینکه تنها مجموعه حمایت کننده از کارگاه های مجسمه سازی روستای مافی کندی، مجموعه تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی و صندوق کار آفرینی امید  استان می باشد گفت: اهالی روستای مافی کندی به عنوان روستای بدون بیکار  با اشتغال 95 درصد اهالی آن،با استفاده  از گچ، پلی استر و دیگر مواد شکل گیرنده در قالب 130 کارگاه خانگی ، با فعالیت 750 نفر،  لوازم تزئینی، مجسمه و وسایل دکوراسیون منزل، مغازه، حوض و حیاط تولید می کنند.

وی گفت: اهالی روستا مواد اولیه محصولات تولیدی خود را که بالغ بر 60 قلم می باشد از منابع دست اول  استان های همدان، یزد ،تبریز  و اصفهان وارد کرده  و  تولیدات خود را  علاوه بر سطح کشور ،به کشور های ترکیه ، ارمنستان، آذربایجان و همچنین عراق صادر می کنند.

 مسئول اعضای پشتیبان مجسمه سازان مافی کندی شهرستان سلماس گفت:محصولات تولیدی آمیخته ای از کارهای دستی و هنر رنگ آمیز است ولی، به دلیل استفاده از رنگ ها و مواد شیمیایی برای سلامی بسیار زیانبار است، خطر استفاده از مواد شیمایی در حالی است که از کارگاه های بزرگ و استاندارد با امکانات و تجهیزات تهویه هوا خبری نیست، کارگاههایشان آغل، کاهدانی ها و یا اتاقک های محقر با سقف های کوتاه است که در هر نوبت رنگ آمیزی، فضای کارگاه ها به محیطی آلوده و خطرناک برای تنفس و اندام های حسی می شود.

روستای مافی کندی در 25 کیلو متری شهرستان سلماس قرار گرفته که اهالی آن غیر از کار مجسمه سازی به کشاورزی و دامداری نیز مشغول می باشند.

 

۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید