نشست خبری مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی

نشست خبری مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی
به مناسبت هفته تعاون، نشست خبری مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی با حضور اصحاب رسانه های استان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون؛کار ور فاه اجتماعی آذربایجان غربی ، دکتر رضا نقی زاده در این نشست صمیمی  با تبریک هفته تعاون  بر همه تعاونگران گفت:تعاون یکی از سه بخش مهم اقتصادی کشور است که متاسفانه سالهای سال  مهجور واقع شده بود و در چند سال اخیر با عنایت ویژه دولت محترم تدبیر و امید به این حوزه مهم اقتصادی شاهد رشد چشمگیری در این عرصه هستیم.
ایشان در ادامه با اشاره به تاکیدات دین مبین اسلام بر مساله تعاون گفت: باید در این زمینه بیشتر کار شودزیرا تعاون از بستر های اصلی  ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی کشور است  و میتواند در این زمینه های مهم تاثیرگذار باشد.
دکتر نقی زاده تصریح کرد: آذربایجان غربی ،1755 شرکت تعاونی فعال را داراست که این شرکت های تعاونی به صورت مستقیم برای 30 هزار نفر اشتغال ایجاد  کرده اند ، تعداد اعضای  شرکت های تعاونی فعال استان ،2 میلیون نفر است و بیش از 66درصد ترکیب جمعیتی  مردم استان با احتساب شرکت های تعاونی سهام عدالت ،تحت پوشش چتر حمایتی  تعاونیهای فعال هستند
 مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی در ادامه از افزایش میزان نرخ بیکاری در سطح استان طی بهار سال ۹۶ به بهار سال ۹۷ از ،۱۴/۳درصد به ۱۴/۹درصد خبرداد.
ایشان با اشاره به اینکه تعداد بیکاران استان آذربایجان غربی در سال ۱۳۹۵ ،۱۱۷هزار و ۵۱۷ نفر بوده است، گفت: هم‌اکنون نرخ بیکاری استان رقمی حدود ۱۴/۹درصد است و از این حیث در کشور رتبه هفدهم را دارد.
این مقام دولتی در اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد : در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۷ ، از تعداد 3057 نفر متقاضی کار در کاریابی ها، برای ۲۷۸ نفر از طریق کاریابی ها اشتغال ایجاد شده است .
وی با اشاره به طرح های ویژه وزارت تعاون،کار ور فاه اجتماعی در راستای ایجاد اشتغال افزود : طرح های اشتغال پایدار روستایی و عشایری، اشتغال فراگیر، طرح کارورزی، طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی  و طرح مشاغل خانگی هم اکنون در سراسر کشور و با محوریت ادارات کل تعاون،کار ور فاه اجتماعی  استانها اجرا می شود.
مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی در ادامه افزود: میزان تسهیلات تخصیصی برای طرح اشتغال پایدار روستایی آذربایجان غربی ،۴۸۰ میلیارد تومان است که از این منبع مالی ،۲۱۸ میلیارد تومان ابلاغ شده است و آذربایجان غربی رتبه ی اول کشوری را در میزان پرداختی به طرح های اشتغال پایدار روستایی دارد.
نقی زاده خاطر نشان کرد : ۲۱ طرح اشتغال پایدار روستایی آذربایجان غربی با اعتباری بالغ بر ۲۶۶ میلیارد تومان درکمیته فنی در دست بررسی است که در صورت تصویب  می تواند برای ۳هزار و۵۶۶ نفر در استان به صورت مستقیم بستر کاری مهیا می شود.
وی با اشاره به اینکه برای طرح های اشتغال فراگیر ۷۰۲ میلیارد تومان اعتبار از طریق منابع بانکی برای استان تامین شده است و اعتباری که برای طرح های اشتغال فراگیر آذربایجان غربی تخصیص یافته است ،303میلیارد تومان می باشد افزود : ۱۳طرح اشتغال فراگیر استانی در کمیته فنی ملی در دست بررسی بوده و اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح ها ۳۴۰ میلیارد تومان است که در صورت تصویب برای ۲هزار و۱۱۲ نفر اشتغال ایجاد می شود.
دکتر نقی زاده همچنین افزود : در سال جاری ، برای مشاغل خانگی، ۲۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار ابلاغ شده است این در حالیست که در سال گذشته برای مشاغل خانگی در سطح استان ۳۰ میلیارد تومان اعتبار ابلاغ شده بود که از این مبلغ ۱۶/۵ میلیارد تومان توسط بانک ها کارسازی شد و حداکثر سقف تسهیلات خود اشتغالی از طریق طرح مشاغل خانگی ،۲۰ میلیون تومان است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی در باب اشتغال مجدد افراد تحت پوشش بیمه ی بیکاری در سطح استان مطرح کرد:  برای برخی از افرادی که در طول سال های گذشته تحت پوشش مقرری بیمه ی بیکاری بودند ،اشتغال ایجاد کردیم لذا در ۵ماهه اول سال گذشته برای ۱۵۲ نفر و در ۵ ماهه اول سال جاری برای ۱۷۳ نفر در سطح استان اشتغال ایجاد شده است و این نشان از افزایش ۱۲درصدی اشتغال مجدد بیمه ی بیکاری در طول سال ۹۷به نسبت مدت مشابه سال گذشته است.

۱۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۳۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید