افزایش کمک هزینه کارورزی

افزایش کمک هزینه کارورزی
دستورالعمل اجرایی جدید دوره کارورزی فاغ التحصبلان دانشگاهی موضوع آیین نامه اجرایی ماده 71قانون برنامه پنج ساله ششم به استانها ابلاغ شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون,کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال  اداره کل تعاون,کار  و رفاه اجتماعی  استان در تشریح این آیین نامه گفت: اجرای طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی از سال 96 در کشور در حال اجرا می باشد و به استناد آیین نامه اجرایی ماده 71برنامه پنج ساله ششم توسعه و تصویب هیئت محترم وزیران این طرح در کشور اجرا می شود.
صادق آهنگری افزود:بر اساس این طرح دانش آموختگان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی داخل و خارج از کشورو اشخاص حقیقی دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی(حداقل کارشناسی) که در زمان ثبت نام کمتر از 35 سال تمام سن داشته باشند مشمول بهره مندی از این طرح خواهند بود و در طی 3 ماه دوره زمانی , کارورز به منظور تبادل دانش، کسب تجربه و ارتقاء مهارت در کارگاه های خصوصی و تعاونی مشغول می شوند.
مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون,کار و رفاه اجتماعی  استان  ادامه داد: افراد برای بهره مندی از طرح بایستی در سامانه کارورزی ثبت نام نمایند، دارای مدرک دانشگاهی حداقل کارشناسی باشند، در زمان ثبت نام در سامانه کمتر از 35 سال تمام سن داشته باشند، متقاضیان ذکور دارای کارت پایان خدمت و یا معافیت از خدمت نظام وظیفه باشند.
آهنگری اظهار داشت: سقف بهره مندی هر کارگاه برای استفاده از کارورز معادل حداکثر 50درصد نیروی کار موجود در کارگاه است که در صورت کاهش نیروی کار بیمه شده به هر دلیل به جز فوت و بازنشستگی و از کارافتادگی در طول مدت مشارکت در اجرای دوره کارورزی، کارگاه به مدت دوسال حق مشارکت در طرح را نخواهد داشت.
وی در توضیح افزایش سقف کمک هزینه کاروزی بیان کرد: سقف کمک هزینه کاروزی، به تناسب مقطع تحصیلی و حضور کارورز در کارگاه برای مقطع تحصیلی کارشناسی تا 5میلیون ریال، کارشناسی ارشد تا 6میلیون ریال، و دکتری تا 7میلیون ریال به صورت ماهیانه تعیین شده و در پایان دوره کارورزی  پس از تایید دوره به حساب کارورز واریز می شود , کمک هزینه کارورزی در دوره قبل معادل نصف این مبالغ بوده است.
افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در دانش آموختگان، ارتقا اخلاق و صلاحیت حرفه ای دانش آموختگان، فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به کارگاه و کاهش هزینه بکارگماری نیروی کار برای کارفرما از مهمترین اهداف دولت در اجرای این طرح است .

۳۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۴۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید