2021 ، سال بین المللی حذف کار کودک

2021 ، سال بین المللی حذف کار کودک
مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایچان غربی در جلسه کارگروه فرهنگی و اجتماعی استان با عنوان اینکه براساس اعلام کنوانسیون ممنوعیت و اقدام فوری برای محو بدترین اشکال کار کودک سال 2021 در مجامع بین المللی سال ریشه کنی کار کودک اعلام شده است تصریح کرد : با تلاش همگانی و همگامی با جامعه بین الملل تلاش خواهد شد تا سال 2021 نسبت به حذف کار کودک و بدترین اشکال آن اقدام نمود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل نقی زاده در این جلسه با تشریح آمار کار کودک در دنیا و کشور گفت: بر اساس آمارهای جهانی کلیه اشکال بردگی  یا مشابه  بردگی ، استفاده ، مهیا  و یا عرضه  یک کودک برای فعالیت های غیر قانونی  به ویژه در عرصه تولید و قاچاق  مواد مخدر ، احتمال ضرر کار برای سلامتی  ، ایمنی و اخلاقیات کودک  و همچنین روسپی گری و تکدی گری  از بدترین اشکال کارکودک در عرصه بین المللی  است.
نقی زاده خاطر نشان کرد: برابر مفاد تبصره 3 ماده واحده  قانون تصویب کنوانسیون ممنوعیت  و اقدام فوری برای محو بدترین اشکال کار کودک  وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی  و وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت  اجرای این ماده واحده را در کارگاهها بر عهده دارند  و باید   با همکاری و تایید سازمان مدیریت  و برنامه ریزی کشور برنامه های این حوزه را به دستگاههای اجرایی  ابلاغ کنند.
وی افزود: در ایران عملا در تعریف طفل یک سردر گمی عمیقی وجود دارد که تصمیم گیری در خصوص کودکان را مشکل می کند که از آن جمله می توان عنوان داشت در قانون کار افراد زیر 15 سال کودک تلقی شده در قانون مدنی سن تکلیف را برای دختر و پسر متفاوت قلمداد و مرکز آمار ایران نیز نرخ بیکاری را از  10  سال محاسبه و سازمان   ILO نیز در مقاوله نامه 182 ماده 2 ، مصوب 1999 عنوان «کودک» را به کلیه اشخاص کمتر از 18 سال اطلاق می کند . 
مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی  دستیاری ، دست فروشی ، مشاغل خیابانی ، تنظیف و سرویس منازل ، کشاورزی و ماهیگیری ، مشاغل خیابانی ( واکسی ، گل فروشی و ... ) ، کار در میادین میوه و تره‌بار ، رستوران ها ، قالی بافی و تکدی گری و ... را از عمده مشاغل کار کودک در کشور عنوان کرد و گفت:  باید با آموزش و پرورش پایه ای رایگان، دور ساختن کودکان از کارهای نامناسب ، بازپروری و یکپارچگی اجتماعی ضمن توجه به نیازهای خانواده‌های آنان ( با پذیرش اینکه کار کودک تا حد زیادی معلول فقر است ) ، کارکودکان این اعضای ارزشمند اجتماعی را بصورت ریشه ای از کشور عزیزمان ایران حذف کنیم .
۲۱ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید