تعاون، شاهراه تحقق شعار سال

تعاون، شاهراه  تحقق شعار سال

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی در جلسه رفع اشکالات و ابهامات سامانه جامعه بخش تعاون که با حضور کارشناسان حوزه تعاون سراسر استان  در محل سالن جلسات اداره کل برگزار شد گفت: تعاون به عنوان یک معروف قرآنی  شاهراه تحقق شعار سال مد نظر مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولید و اقتصاد می باشد.

به گزارش روابط عمومی ادار کل تعاون،کار ور فاه اجتماعی آذربایجان غربی  رضا نقی زاده با تاکید بر اهمیت  بخش  تعاون در جهت تحقق شعار سال اعلام شده از سوی رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی)  و نقش بسزای آن در جهت رونق تولید  و با اشاره به سیاست های معاونت تعاون وزارت متبوع  مبنی بر حل و فصل سریع مشکلات تعاونی های مشکلدار  استان گفت: باید از همه توان خود در جهت  تحقق این امر مهم بهره گیریم.

وی گفت: تشکیل" کمیته های تعیین وضعیت و بازسازی تعاونی های غیرفعال" ، " تعاونی های مشکلدار" و " رسیدگی به امور تعاونی های مسکن مهر" از اقدامات اساسی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی در راستای رفع مشکل تعاونی ها بود.

مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون نیز در این جلسه ضمن تشریح مزیت‌های سامانه جامع بخش تعاون اظهار امیدواری کرد با بهره‌گیری از این سامانه، بستر سرمایه‌گذاری‌های مردمی در بخش تعاون و فراهم شدن بانک اطلاعات تعاونی‌ها به وجود آید.

سید معین هاشمی، به تشریح مزیتهای سامانه جامع هوشمند بخش تعاون پرداخت و گفت: سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون یک نمونه از استفاده از دانش روز در مسیر اعتلای سرمایه اجتماعی بخش تعاون است و به گونه‌ای طراحی شده که از طریق بسترIT، مدیران، بازرسان و اعضای تمام تعاونی‌ها بتوانند به صورت رایگان از آخرین تصمیمات و وضعیت سرکت تعاونی خود اطلاع پیدا کنند و در بحث عملکرد و رتبه‌بندی آنها مشارکت داشته باشند. وی اطلاع از آخرین وضعیت سهام افراد و اخطارهای قانونی تعاونی را از دیگر امتیازات این سامانه برشمرد و بر ضرورت بهره‌مندی آموزش‌های مورد نیاز مجازی تاکید کرد.

 

هاشمی ادامه داد: سامانه جامع هوشمند تعاون فرصتی را فراهم می‌کند که بانک اطلاعاتی بخش تعاونی به وجود آید و تصمیم سازی و سیاست‌گذاری در کشور با دقت بیشتری صورت گیرد. این سامانه که بر مبنای ارائه خدمات الکترونیک به ذی‌نفعان بخش طراحی شده با اخذ استعلامات در قالب سرویس‌های الکترونیک امکان ارائه خدمات به تعاونی‌ها بدون نیاز به مراجعه به دستگاه‌های دولتی را فراهم می‌کند.

وی درباره امکانات پیش‌بینی شده در این سامانه گفت:‌ در این سامانه فرایند رسیدگی به شکایات به طور خدمات الکترونیکی پیش‌بینی شده و اطلاع از ابلاغ اخطاریه‌ها به شکل هوشمند، ایجاد بانک اطلاعات اعضای تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها و برگزاری مجمع عمومی از جمله امکانات آن به شمار می‌رود.

مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون اظهار امیدواری کرد: با بهره‌گیری از این سامانه گام اساسی در جهت شفاف‌سازی و افزایش سرمایه اجتماعی بخش تعاون برداشته شود و با جذب و جذب اعتماد عمومی، بستر سرمایه‌گذاری‌های مردمی در بخش تعاون به وجود آید.

هاشمی در ادامه با بیان اینکه برای رشد اقتصادی و اجتماعی در جامعه نیازمند توسعه اقتصاد در بخش مردمی اقتصاد هستیم، اظهار کرد: بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی در کنار توجه به بخش دولتی و خصوصی، بخش تعاون نیز مدنظر قرار گرفته است از این جهت تشکیل شرکت‌های تعاونی که حمایت و برنامه‌ریزی‌های دولتی را به همراه دارد می‌تواند زمینه مناسبی برای ایجاد بستر تولید و اشتغال باشد.

وی تجمیع سرمایه‌های خرد و کوچک مردمی را از ویژگی های تشکیل تعاونی‌ها برشمرد و گفت: ماهیت شرکت‌های تعاونی به گونه‌ای است که سرمایه افراد متعدد در اختیار تعدادی از آنها که در حقیقت مدیران تعاونی هستند قرار می گیرد و اگر شفاف‌سازی و اطلاع رسانی و مشارکت حداکثری ذی‌نفعان در اداره امور تعاونی وجود نداشته باشد منافع فردی مدیران بر منافع ذینفعان برتری می‌یابد و موجب انحراف و اختلاف در تعاونی‌ها می‌شود.

۱۸ آذر ۱۳۹۸ ۰۹:۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید