نخستین جلسه شورای مهارتی استان آذربایجان‌غربی

اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی
نخستین جلسه شورای مهارتی استان آذربایجان غربی با حضور اوسط هاشمی رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور ، شهریاری استاندار آذربایجان غربی و آمیان سرپرست اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی و جمعی از مدیران استانی در محل سالن جلسات استانداری آذربایجان غربی برگزار گردید .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی ، علی اوسط هاشمی رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: با هدف ایجاد تغییر و توسعه در مسیر آموزشی کشور، راه‌اندازی دپارتمان نرم‌افزاری و اطلاعات در اولویت نخست این سازمان است.

علی اوسط هاشمی روز شنبه در حاشیه سفر به استان آذربایجان‌غربی در جلسه شورای مهارتی آذربایجان‌غربی اظهار داشت: باید تلاش کنیم که با توسعه آموزش‌ها، تغییر را در جامعه رواج دهیم و در این راستا می‌توان از ظرفیت‌های شناسایی دپارتمان نرم‌افزاری و اطلاعاتی بهره‌مند شد.

وی با اشاره به راه‌اندازی دپارتمان ملی مهارت زنان به عنوان پایلوت در آذربایجان‌غربی اضافه کرد: این مساله مورد پیگیری ماست که باید مورد توجه مسوولان استانی هم قرار گیرد.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اظهار کرد: مشخص کردن سهم زنان در اشتغال، مهارت‌های آموزشی و سایر مسائل مرتبط با فعالیت بانوان از اهداف راه‌اندازی این دپارتمان است.

وی ادامه داد: آذربایجان‌غربی به لحاظ موقعیت جغرافیایی و همسایگی با چندین کشور خارجی می‌تواند پایلوت مسابقات بین‌المللی مهارت در منطقه باشد و نقش ملی را ایفا کند.

اوسط هاشمی با اشاره به اینکه سند راهبری مهارت ، لازمه توسعه استان است، گفت: باید مسوولان و مهارت آموزان استانی، عملکرد استان را برآورد و بر این اساس اقدام به برنامه‌ریزی برای آموزش کنند.

وی بیان کرد: باید در مسیر توانمندسازی جامعه تلاش‌های لازم صورت گیرد و تمام مسوولان باید در این راستا همکاری لازم را داشته باشند.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: ایجاد شهرک مهارت در آذربایجان‌غربی از دیگر موارد مورد نیاز این استان است تا فعالیت مراکز مهارت آموزی با برنامه انجام گیرد.

اوسط هاشمی ادامه داد: این امر می‌تواند مردم را جذب مهارت آموزی کند و همچنین فرصت‌های مناسبی را برای منطقه فراهم خواهد کرد.

وی با اشاره به اهمیت مهارت آموزی به سربازان، ادامه داد: ۴٠ مرکز آموزشی ،کار پذیرش سربازان را انجام می‌دهند و در نظر داریم تا سه سال آینده ٣٧۵ هزار نفر را آموزش دهیم و  سرباز بدون مهارت نداشته باشیم.

استاندار آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه گفت: بحث راه‌اندازی شهرک مهارت در استان مورد توجه است و پس از تامین زمین مورد نیاز با همکاری دستگاه‌های اجرایی، تامین اعتبار آن نیز انجام خواهد شد.

محمد مهدی شهریاری اظهار داشت: وضعیت آموزش در جامعه موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و در این استان حدود ٣۵ درصد اشتغال آن در بخش کشاورزی است که باید مورد توجه باشد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان‌غربی گفت : ٣٣۶ آموزشگاه فعال در سطح استان وجود دارد و آموزش‌های لازم را به هنرجویان ارائه می‌کند.

محمد سلیم عباسی اظهار داشت: افزایش اقبال جوانان برای حضور در آموزشگاه های مهارتی در راستای کسب مهارت برای اشتغال و کارآفرینی بوده است.

وی تاکید کرد: تاسیس شهرک مهارت برای جلوگیری از پراکندگی مراکز و بالابردن کیفیت مهارت اموزی یک ضرورت برای استان است.

عباسی اظهار کرد: با هدف توسعه جامعه و برون رفت از بن بست اقتصادی نیاز است درآمدهای مراکز فنی و حرفه ای استانی شود.

در ادامه این جلسه نمایندگان سازمان‌های بهزیستی، جهاد کشاورزی، آموزش و پروش، میراث فرهنگی و سایر دستگاه‌های ذیربط به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

آذربایجان‌غربی یکی از استان‌های موفق در ارائه آموزش‌های مهارتی در کشور به شمار می‌رود و سالانه افزون بر هفت میلیون نفر ساعت آموزش مهارتی در استان ارائه می‌شود.

در حال حاضر بیش از ۶ هزار حرفه مهارتی در استان به مهارت‌آموزان، آموزش داده می‌شود.

۲۴ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید