حضور ابوالفضل عبادی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی در مرکز صدا و سیمای مهاباد بمناسبت هفته تعاون

اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی
ابوالفضل عبادی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی بمناسبت هفته تعاون در برنامه زنده تلویزیونی دیمانه صدا و سیمای مرکز مهاباد حضور یافت

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی؛ ابوالفضل عبادی بمناسبت هفته تعاون، با حضور در برنامه زنده تلویزیونی دیمانه صدا و سیمای مرکز مهاباد ضمن ارائه گزارشی از عملکرد بخش تعاون استان به سوالات و مشکلات شرکتهای تعاونی این شهرستان پاسخ داد.

ابوالفضل عبادی در ابتدا ضمن عرض سلام و تبریک هفته تعاون به تعاونگران، همکاران و آحاد مردم استان گفت: طبق اصل 44 قانون اساسی اقتصاد کشور، به سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی تقسیم شده است، که این اصل ارزش و جایگاه تعاونی را در قانون اساسی نشان می دهد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی با اشاره به استقبال کل دنیا از تعاونی گفت: در کشور ما نیز اولین شرکت تعاونی به شکل نوین در سال 1314  تاسیس شد که این تعاونی مبنای ایجاد اشتغال و همکاری بخصوص در روستائیان وکشاورزان بود.    

عبادی با اشاره به ماده (1) قانون بخش تعاون جمهوری اسلامی ایران اهداف بخش تعاون را، ایجاد و تأمین شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل، قرار دادن وسائل کار در اختیار کسانی که قادر بکارند ولی وسائل کار ندارند، پیشگیری از تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروههای خاص جهت تحقق عدالت اجتماعی، جلوگیری از کارفرمای مطلق شدن دولت، قرار گرفتن مدیریت و سرمایه و منافع حاصله در اختیار نیروی کار و تشویق بهره برداری مستقیم از حاصل کار خود، پیشگیری از انحصار، احتکار، تورم و اضرار به غیر، توسعه و تحکیم مشارکت و تعاون عمومی بین همه مردم، کمک به تأمین عدالت اجتماعی و توانمندسازی اقشار متوسط و کم درآمد، ارتقای کارآیی بنگاه های اقتصادی و بهره وری منابع مادی و انسانی و فنآوری و افزایش رقابت پذیری در اقتصاد ملی عنوان کرد و گفت: در سطح استان آذربایجان غربی تعداد 1888 تعاونی فعال با 77979 عضو و با اشتغال 32019 نفر داریم، که شهرستان مهاباد با تعداد 161 تعاونی فعال در رتبه سوم بعد از شهرستانهای ارومیه و میاندوآب ار لحاظ تعداد تعاونی های تشکیل یافته قرار دارد. در سال 1399 با توجه به برنامه ارسالی از سوی وزارت متبوع تعداد 66 تعاونی تشکیل داده شده است که 100 درصد برنامه تحقق یافته است. در سال 1400 نیز تا کنون تعداد 28 تعاونی با 1081 عضو و اشتغال 878 نفر تشکیل شده است که بیش از 50 درصد برنامه تحقق یاقته است .

ایشان با اشاره به حمایتهای دولت از کسب و کارهای آسیب دیده از ویروس منحوس کرونا گفت: کلیه کسب و کارهای آسیب دیده تا پایان شهریور امسال می تواند با مراجعه به سامانه کارا نسبت به ثبت نام اقدام کنند. عبادی گفت: تا کنون نزدیک به 197 میلیار تومان وام به افراد متقاضی در سطح استان پرداخت شده است که منجر به تثبیت 19000 شغل گردیده است.

وی روحیه عدم کار گروهی، لازم و کافی نبودن آموزشها برای اعضاء تعاونی در بدو تشکیل شرکت را از جمله موانع اصلی پیش روی شرکتها عنوان کرد و اظهار داشت: امسال 26 جلسه کمیته تعاونی مشکل دار تشکیل و مشکل تعداد51  شرکت تعاونی حل شده و بالغ بر 800 شکایت نیز در سطح استان رسیدگی شده است.

عبادی در خصوص آموزش به اعضاء شرکتهای تعاونی گفت: سال گذشته 65000 نفر ساعت و امسال 5 ماهه اول نیز نزدیک به 35000 نفر ساعت آموزش رایگان برای اعضاء شرکتهای تعاونی برگزار شده است .  

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی در پایان با اشاره به اهمیت شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستان گفت : با همکاری و مساعدت فرماندار محترم شهرستان چالدران شرکت تعاونی توسعه و عمران در این شهرستان به بهره برداری رسیده است، که یکی از مقوله های حمایتی از این شرکتها واگذاری پروژه های عمرانی شهرستان بدون مناقصه به این شرکتها می باشد.

عبادی در خصوص قوانین شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستان گفت: باید حداقل نیم درصد جمعیت شهرستان طبق آمار سرشماری سال 1395 عضو شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شوند و حداقل آورده هر عضو 100 هزار تومان می باشد که در این خصوص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آورده افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند را پرداخت می کند.

۱۵ شهریور ۱۴۰۰ ۱۷:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید