برای جذب سرمایه گذاری های خارجی، باید زمینه های جذب آن فراهم شود.

برای جذب سرمایه گذاری های خارجی، باید زمینه های جذب آن فراهم شود.
استاندار آذربایجان غربی در اولین کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان در سال 96 با اشاره به اهمیت جذب سرمایه گذاران خارجی در جهت توسعه استان گفت: برای جذب سرمایه گذاری های خارجی، باید زمینه های جذب آن فراهم شود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار ورفاه اجتماعی  استان آذربایجان غربی  دکتر سعادت  در این کارگروه که با حضور مدیران دستگاه های اجرایی در محل سالن جلسات  استانداری برگزار شد  با تسلیت ایام سوگواری مولی الموحدین حضرت علی علیه السلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات  حاضران خاطر نشان کرد: جذب سرمایه گذار خارجی  از طرح های اولویت دار رونق اقتصادی و فضای کسب و کار  و اشتغال در  استان است که نیاز  به زیر ساخت دارد  و باید زمینه های جذب آن فراهم شود.
 ایشان در ادامه عدم توجیه فنی و اقتصادی پروژه های  استانی را مهمترین عامل بی میلی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری  در این طرح ها عنوان کرد  و افزود:تنها پروژه ای  که در  استان در حال حاضر  دارای توجیه فنی و اقتصادی  است پروژه پتروشیمی منطقه ازاد ماکو است که خوشبختانه  سرمایه گذاران خارجی بررسی و تایید کرده اند و ما هم  تحقق این امر مهم را که منجر به رونق اقتصادی استان می شود پیگیر هستیم.
مقام عالی استان آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به طرح مهم  و تاثیر گذار ثبت نام کارورزی  وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در وضعیت کنونی بحث بیکاری و اشتغال  مهم ترین مشغله مسئولان  استان و کشور است  و اجرای چنین طرح هایی در رفع  معضل اشتغال می تواند بسیار موثر باشد.
ایشان با عنایت به آماری در زمینه ثبت نام طرح کارورزی در  استان که توسط مدیر کل تعاون،کار ور فاه اجتماعی آذربایجان غربی ارائه شد میزان واحد های پذیرنده کارورز را بسیار کم عنوان کرد  و گفت: این آمار شایسته استان آذربایجان غربی نیست ، باید در اسرع وقت آمار دقیقی در خصوص  توزیع جغرافیایی و رشته های تحصیلی  در  استان و شهرستانها و همچنین  واحد های تولیدی  تهیه شود و در طی جلساتی با فرمانداران،کارورزان و مسئولان واحد های تولیدی آسیب شناسی و نسبت به رفع مشکلات در این حوزه اقدام شود.
دکتر سعادت در ادامه به بحث مصرف محصولات تولیدی  استان نیز اشاره کرد و گفت: اگر واقعا ما خواستار  توسعه  استان  و  ایجاد زمینه های اشتغال جدید در  استان هستیم باید به مبحث مهم مصرف محصولات تولیدی   استان خودمان توجه داشته  باشیم.
استاندار آذربایجان غربی در پایان سخنان خود در بررسی مشکلات فضای کسب و کار  استان از برخی   بخش نامه های  دست و پاگیر که مانع کار و سرمایه گذاری کار آفرینان می شود انتقاد کرد و افزود: هر بخش نامه ای که در مسیر کسب و کار مانع ایجاد کند باید تعدیل  و تصحیح شود تا سرمایه گذار جذب شده وکار آفرینان با قدرت هر چه تمام در مسیر خود گام بردارند.
مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با تسلیت ایام شهادت حضرت علی علیه السلام  و آرزوی قبولی طاعات و عبادات حاضران،بررسی طرح کارورزی،طرح مهارت آموزی در محیط واقعی،طرح تکاپو و برش استانی جذب 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی  را دستورات مهم  جلسه  عنوان کرد.
مهندس رضا نقی زاده دو رقمی ماندن نرخ بیکاری کشور،بالا بودن نرخ بیکاری جوانان ،افزایش سریع نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاه ها،محدود بودن نیاز بازار کار به افراد دارای تحصیلات عالی و بالا بودن هزینه ایجاد فرصت های شغلی برای دانش آموختگان دانشگاه ها را مهمترین معضلات اقتصاد کشور در بازار کار  و از اصلی ترین علل بیکاری کشور عنوان کرد .
ایشان با ارائه گزارشاتی از نرخ بیکاری  استان  و کشور در سال های اخیر ،میزان ثبت سامانه رصد  و اشتغال های ایجاد شده  توسط دستگاه های اجرایی خاطر نشان کرد: استان آذربایجان غربی هم اکنون رتبه ۶ کشور را در ثبت آمار و اطلاعات با ثبت ۱۳۴۹۶ نفر اشتغال در سامانه رصد دارد.
که از این تعداد اداره کل صنعت و معدن با ۵۰۳۴ اشتغال و کمیته امداد با ۳۴۳۷ اشتغال بیشترین سهم را داشته است.
دبیر کارگروه اشتغال استان آذربایجان غربی با با ارائه آماری از برش استانی و میزان ثبت نام طرح کارورزی در استان آذربایجان غربی گفت: طرح کارورزی برای تحت پوشش قراردادن ۱۵۰هزار نفر در کشور ایجاد شده که سهم استان ۴۳۵۰ نفر بوده است.
مهندس نقی زاده افزود: از زمان شروع ثبت نام متقاضیان تا این لحظه ۲۵۱هزار و ۵۳۳ نفر در کشور و ۶هزار و ۵۹۴ نفر در استان آذربایجان غربی ثبت نام کرده اند.
ایشان افزود: متاسفانه یکی از مشکلات استان آمار پایین واحدهای پذیرنده اشتغال است که تا به امروز تنها ۳۰ واحد درخواست داشته اند در حالی که این میزان در کشور ۱۷۳۲ واحد بوده است.
مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص طرح کارورزی تصریح کرد: طرح کارورزی با اهداف افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت، تجربه در محیط کار، فراهم کردن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به بنگاه اقتصادی ، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در دانش آموختگان و ارتقای اخلاق و صلاحیت حرفه‌ای دانش آموختگان از سوی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اجرا می شود.
مهندس نقی زاده داشتن حداکثر 24 سال سن برای مقطع تحصیلی کاردانی ، 26 سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی ، 30 سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و 33 سال برای مقطع تحصیلی دکتری و سپری شدن حداقل ۶ ماه و حداکثر ۳ سال از تاریخ اخذ مدرک دانشگاهی ، عدم سابقه شرکت در دوره کارورزی و دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت از شرایط لازم برای ثبت نام کارجویان در این سامانه عنوان کرد و افزود:کارورز بایستی کمتر از 3 ماه سابقه بیمه طی دوسال قبل از ثبت نام در سامانه کارورزی داشته باشد و گرنه از شمول طرح خارج می شود.
ایشان در ادامه به بیان شرایط واحد های پذیرنده کارورزان نیز اشاره کرد و افزود: بنگاه اقتصادی یا واحد پذیرنده کارورز نیز ملزم به رعایت شرایطی است از جمله اینکه دارای مجوز فعالیت از دستگاه مجری و مجوز آموزش مهارتی از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور باشد، واحد پذیرنده به ازای هر ۳ نفر شاغل بیمه شده ، صرفاً مجاز به پذیرش یک نفر کارورز است و در صورتی که کمتر از ۳ نفر شاغل بیمه شده داشته باشد ، صرفاً مجاز به پذیرش یک نفر کارورز خواهد بود،واحد پذیرنده  دارای مجوز فعالیت از جهاد کشاورزی و شرکت های دانش بنیان به ازای هر دو نفر شاغل بیمه شده مجاز به پذیرش یک نفر کارورز می باشند همچنین واحد پذیرنده‌ای که دارای پروانه کسب است باید حداقل یک سال از تاریخ صدور آن گذشته باشد.
 مهندس نقی زاده تصریح کرد: برای ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی به جذب نیروی‌کار جوان، چنانچه طی اجرای قانون برنامه نسبت به جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با مدرک حداقل کارشناسی به صورت کارورزی اقدام نمایند ، از پرداخت سهم بیمه کارفرما برای مدت دوسال از تاریخ شروع به کار معاف می‌باشند. لذا همه فارغ التحصیلان بیکار و جوانان جویای کار با ثبت نام در  این طرح ،  مشمول بیمه مسولیت مدنی شده ویک سوم حداقل دستمزد به آنها پرداخت می‌شود.
ایشان خاطر نشان کرد:طول دوره کارورزی حداقل 4 ماه و حداکثر 9 ماه بوده و کارورزی طرحی آموزشی است و از لحاظ برخورداری از پوشش قانون کار و تامین اجتماعی هیچگونه حقی برای کارورز و تعهدی برای واحد پذیرنده کارورز ایجاد نمی‌کند ،در طرح کارورزی چنانچه جوانان جویای کار کارشناسی و بالاتر  در کارگاه‌ها به شکل رسمی مشغول کار شوند ، کارفرمایان هم معادل میزان بیمه سهم کارفرما به مدت دو سال از مشوق‌های دولت برخوردار خواهند شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به اجرای طرح تکاپو به عنوان یکی از طرح های راهگشا در مسیر رونق کسب و کار در استان تصریح کرد: طرح تکاپو (طرح توسعه کسب و کار پایدار  اشتغال) نیز که در ابتدا در ۷ استان بعنوان پایلوت آغاز شد از اواخر سال ۹۵ در آذربایجان غربی اجرایی شد که قرار است برحسب رسته های اولویت بندی شده زمینه اشتغال بیش از ۲۰هزار نفر را فراهم کند.
در ادامه دکتر زبردست کارگزار  استان آذربایجان غربی در طرح تکاپو به بیان توضیحات مفصل در این زمینه پرداخت.

۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۳۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید