دکتر ربیعی: ایران امکان جذب یک میلیون گردشگر سلامت با 7میلیارد دلار ارزآوری دارد

دکتر ربیعی: ایران امکان جذب یک میلیون گردشگر سلامت با 7میلیارد دلار ارزآوری دارد
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان این که ایران می تواند سالانه پذیرای یک میلیون گردشگر سلامت با هفت میلیارد دلار ارز آوری باشد، گفت: سالانه 50 میلیارد دلار از طریق گردشگری(توریسم) پزشکی عاید کشورها می شود.به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی به نقل از سایت وزارت ، دکتر علی ربیعی در همایش تخصصی ساماندهی و آغاز عملیات اجرایی طرح گردشگری پزشکی تامین اجتماعی که با حضور نمایندگان 32 کشور خارجی در هتل هما برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: مهمترین مزیت ایران در گردشگری پزشکی ارزان بودن خدمات پزشکی نسبت به کشورهای دیگر است.

وی ادامه داد:  ایران کشوری است که دارای رتبه پنجم دنیا از لحاظ دارا بودن صدها جاذبه تاریخی، تفریحی، فرهنگی ، طبیعی و گردشگری است که هرکدام از این جاذبه ها به تنهایی می تواند عامل مهمی برای جذب تعداد زیادی گردشگران خارجی باشد.


وی افزود:  با اینکه ترکیه در مقایسه با ایران دارای جاذبه های کمتری است اما حدود 12برابر ایران ، در جذب گردشگران خارجی موفق عمل کرده است.

دکتر ربیعی معتقد است، توریسم درمانی در ایران با وجود کیفیت بالای خدمات درمانی و قیمت ارزان به علت نبود تبلیغات مناسب هنوز نتوانسته جایگاه خود را بیابد.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، چالش اصلی فرآروی گردشگری درمانی ایران نبود مدیریت یکپارچه در این حوزه است و از آنجایی که چنین ایده هایی در ایران به طور تقریب نو تلقی می شود، به نظر می رسد تهیه طرحی که بتواند به شکل همه جانبه به این موضوع بپردازد و تجارب دیگر کشورها را مطالعه کند در سیاستگذاری برای جذب گردشگر در این حوزه موثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه ایران با 80میلیون نفر جمعیت در ردیف یکی از کهن ترین کشورهای جهان قرار دارد، افزود: ایران از نظر جاذبه های گردشگری طبیعی، آب و هوایی و باستانی به ترتیب در رتبه های دهم،پنجم و چهارم جهان قرار دارد.
دکتر ربیعی در ادامه افزود: ایران در افق 1400 یکی از قطب های اصلی گردشگری سلامت در منطقه خواهد بود و از رهگذر آن نه تنها از خروج ارز جلوگیری خواهد شد بلکه فرصتی مناسب برای ارز آوری خلق خواهد کرد.

چالش های توریسم سلامت در کشور

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نبود استراتژی و تولیت مشخص گردشگری سلامت، نبود نظام جامع گردشگری، کمبود زیر ساخت ها و نبود سیستم نظارتی مدون و قدرتمند را از چالش های توریسم سلامت در کشور عنوان کرد.
دکتر ربیعی تاکید کرد: فقط ساخت بیمارستان برای جذب گردشگر پزشکی کافی نیست، بلکه باید زیر ساخت های دیگر نظیر حمل و نقل، محل اقامت، هتلینگ و سایر بخش ها هم برای جذب گردشگر پزشکی آماده باشد.

مزیت های گردشگری پزشکی

وی کم هزینه بودن و پردرآمد بودن گردشگری پزشکی، امنیت بالای کشور، وجود پزشکان مجرب ،برخورداری از مراکز درمانی و کادر درمانی مجرب ، وجود چشمه های آب گرم و وجود گنبدهای نمکی ،دریاچه های آب شور و امکانات لجن درمانی را از دیگر مزایای گردشگری پزشکی در ایران عنوان کرد.

 
۲۱ اَمرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۱۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید