شناسایی توانمندی ها و تقویت رسته های شغلی اولویت دار شهرستان ها در دستور کار قرار گیرد

شناسایی توانمندی ها و تقویت رسته های شغلی اولویت دار شهرستان ها در دستور کار قرار گیرد
استاندار آذربایجان غربی در جلسه کارگروه اشتغال استان شناسایی توانمندی ها و تقویت رسته های شغلی الویت دار شهرستان های استان را مورد تاکید قرار داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی، مهندس سعادت با اشاره به ظرفیت های ایجاد اشتغال در استان گفت: شناسایی توانمندی های هر شهرستان برای اشتغالزایی و تقویت رسته های شغلی بر اساس پتانسیل های شهرستان ها ضرورت دارد و باید در دستور کار قرار گیرد.
وی ادامه داد: برای مثال برخی شهرستان های استان در حوزه شیلات، برخی در صنعت مبل سازی و برخی نیز در حوزه تولید عرقیات گیاهی توانمندی دارند که لازم است توانمندی ها و رسته های شغلی را بر اساس این ظرفیت ها در شهرستان ها تقویت و مسیر رونق اقتصادی و اشتغالزایی را در کل استان هموار کنیم.
 سعادت همچنین بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت های گردشگری و تفریحی استان در راستای ایجاد اشتغال تاکید و خاطرنشان کرد: میزان اشتغالی که بخش های گردشگری و تفریحی دارند بسیار بالاست فلذا با توسعه زیرساخت های مورد نیاز می توان از این ظرفیت در استان برای اشتغالزایی جوانان بهره برد.
وی توسعه صنعت پوشاک استان را از دیگر فعالیت های اشتغالزا عنوان کرد و گفت: استان با توجه به      هم مرزی با کشورهای خارجی، ظرفیت توسعه صنعت پوشاک هم برای مصرف داخلی و هم برای صادرات را دارد که لازم است در این خصوص برنامه ریزی های علمی دقیقی صورت گیرد.
استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: در دهستان های استان نیز تلاش داریم که زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری را ایجاد و با جذب سرمایه گذاری در این مناطق رشد و رونق اقتصادی و اشتغالزایی برای جوانان روستایی را داشته باشیم.
سعادت اضافه کرد: دولت  1.5 میلیارد دلار در سالجاری برای توسعه صنایع کوچک در مناطق روستایی پیش بینی کرده که به زودی به استان ها نیز ابلاغ خواهد شد.
صفرزاده معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار نیز در این جلسه گفت: در شهرهای با نرخ بالای بیکاری در استان لازم است که ظرفیت ها شناسایی و با ایجاد و تقویت رسته های شغلی در آنها و جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، نسبت به رونق کسب و کار و فراهم نمودن فضای اشتغال برای جوانان اقدام کنیم.
وی توسعه آموزش های فنی و حرفه ای در شهرستان ها بعنوان یکی از اساسی ترین زیرساخت های توسعه و عوامل ایجاد اشتغال را نیز مورد تاکید قرار داد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: بر اساس داده‌های مرکز راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سردشت با ۲۳ درصد صاحب بالاترین نرخ بیکاری در استان است و در مقابل ، شهرستان مرزی ماکو به سبب وجود منطقه آزاد با نرخ بیکاری ۶.۱ درصد در وضعیت بهتری قرار دارد.
مهندس نقی زاده با اشاره به نرخ بیکاری نامتوازن شهرستان‌های آذربایجان غربی عنوان کرد: با توجه به آمارهای ارائه ‌شده باید سیاست‌های اشتغالزایی در استان به گونه ‌ای تعریف شود که میزان بیشتر فرصت‌های شغلی را به شهرهای با نرخ بیکاری بالاتر سوق دهیم.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در مجموع 33 هزار و 828 مورد اشتغال ایجاد شده بود که از این تعداد 13 هزار و 582 مورد از طریق سامانه رصد،5 هزار و 682 مورد از طریق کاریابیها ،5 هزار مورد از طریق بسیج سازندگی  و 9 هزار و 564 مورد صرفا از طریق منطقه ازاد ماکو و در حوزه پیمانکاری ایجاد شد.
مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی با بیان اینکه تعداد ثبت نامی‌ها در سامانه کارورزی آذربایجان غربی از ۶۰۰۰ نفر گذشت در حالیکه سهمیه استان فقط ۴۳۲۰ نفر است یاد آور شد: تعداد ۱۵۰ هزار نفر نیروی کارورز برای کل کشور در نظر گرفته‌شده که ۴۳۲۰ نفر از این تعداد، سهمیه  آذربایجان غربی است.
وی گفت: تا به امروز ۶۰۸۹ نفر کارورز و ۱۱۸ واحد پذیرنده در سامانه کارورزی آذربایجان غربی ثبت‌نام کرده‌اند و خوشبختانه از امروز این امکان فراهم‌شده تا این دو بتوانند از طریق سامانه با یکدیگر ارتباط داشته باشند.
صادق آهنگری مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به تصمیم‌گیری انجام‌ شده درباره برنامه اشتغال فراگیر اظهار داشت: این برنامه با هدف ایجاد بازار کار به‌صورت اعمال سیاست‌های مداخله‌ای در برنامه کلیه دستگاه‌های اجرایی در ستاد کل فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب و ابلاغ شد.
آهنگری عنوان کرد: ایجاد فرصت شغلی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، کاهش عدم تعادل بازار کار، حفظ و صیانت از اشتغال و شاغلان موجود در کشور، ایجاد970 هزار فرصت شغلی در سال 96، ایجاد اجماع ملی برای توسعه اشتغال وفعال‌سازی تمامی ظرفیت‌های ملی و منطقه‌ای برای آن، کاهش هزینه به‌کارگیری نیروی اشتغال در بنگاه‌های اقتصادی، تسهیل در جستجوی شغل، استقرار نظام پایش، تولید ثروت و اشتغال مولد و تقویت فرهنگ کار و کارآفرینی ازجمله اهداف کلی طرح اشتغال فراگیر هستند.
در این جلسه دو موضوع تبدیل استان آذربایجان غربی بعنوان قطب تولید پوشاک منطقه و تولید آبگرمکن های خورشیدی توسط یکی از شرکت های تعاونی استان مطرح و اعضای جلسه نیز پیشنهادات خود را در خصوص موضوعات مطروحه تبیین نمودند.

۲ شهریور ۱۳۹۶ ۱۱:۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید